Pirms gaidāmajām Lieldienu brīvdienām, no 29. marta līdz 1. aprīlim, Nacionālais veselības dienests (NVD) atgādina par medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām vienkāršu un akūtu saslimšanu gadījumos, kā arī gadījumos, kad ārsta palīdzība ir nepieciešama steidzami.

Medicīniskus padomus vienkāršas saslimšanas vai hroniskas slimības paasinājuma gadījumā brīvdienās un svētku dienās visu diennakti varēs saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Iedzīvotāji tiek aicināti sazināties ar tālruņa speciālistiem arī gadījumos, kad ir šaubas, vai klātienes vizīte pie ārsta ir nepieciešama steidzamā kārtā vai arī to var saņemt pēc brīvdienām, vēršoties sava ģimenes ārsta praksē.

Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās medicīnisku konsultāciju ikviens iedzīvotājs varēs saņemt pie dežūrārstiem, kuri sniedz palīdzību ģimenes ārsta kompetences ietvaros. Dežūrārstu darba grafiks ir pieejams NVD tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Kur saņemt medicīnisko palīdzību?

Traumu (apdegumu, mežģījumu, lūzumu u.c.) vai pēkšņas saslimšanas gadījumā palīdzību sniedz steidzamās medicīniskās palīdzības punktos. Savukārt neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta veselība vai dzīvība, palīdzību var saņemt slimnīcu uzņemšanas nodaļās.

Ja uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu plānots doties ar savu automašīnu (ja tas ir iespējams), pirms došanās ieteicams ar slimnīcu sazināties telefoniski un pārrunāt iespējas saņemt palīdzību atbilstoši pacienta veselības stāvoklim. Piemēram, ir slimnīcu uzņemšanas nodaļas, kurās var vērsties, ja ir aizdomas par kaula lūzumu vai nepieciešama brūces šūšana, savukārt citās var saņemt arī specifiskāku palīdzību, piemēram, ja gūti ķermeņa apdegumi. Jāņem vērā, ka slimnīcu uzņemšanas nodaļās netiek sniegta valsts apmaksāta medicīniskā palīdzība gadījumos, kas nav neatliekami un kuros bijusi nepieciešama plānveida palīdzības saņemšana.

Dzīvībai kritiskā situācijā zvaniet uz ārkārtas tālruni 113. Piemēram, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja ir dzīvībai bīstama asiņošana, gūta smaga trauma (ceļu satiksmes negadījums, elektrotrauma, ugunsgrēks, u.c.), ir pēkšņas sāpes krūtīs, kas var liecināt par infarktu, vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu, vai jebkurā citā situācijā, kad palīdzības saņemšanā izšķirošas ir minūtes.

Visa informācija par ārstniecības iestādēm, kurās var vērsties palīdzības saņemšanai svētku brīvdienās, ir pieejama NVD tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Kur saņemt medicīnisko palīdzību?”.

 

 

Informāciju sagatavoja:                                                                        

Kitija Grīna

Nacionālā veselības dienesta

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr.: 67043787, 26370464

 

Pērn valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas rezultātā ir notikušas 708 dzemdības, informē Nacionālais veselības dienests (NVD). Dzemdību skaits ir teju trīskāršojies, salīdzinot ar 2022. gada datiem, kas ir saistīts ar vecuma sliekšņa palielināšanu no 37 līdz 40 gadiem valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma izmantošanai.

Kopumā 2023. gadā medicīniskās apaugļošanas programmai tika novirzīti vairāk nekā 2,6 miljoni eiro, sniedzot iespēju veikt 1293 medicīniskās apaugļošanas procedūras. Jāņem vērā, ka pērn dzimušo mazuļu skaits varētu būt vēl lielāks, jo statistika neietver informāciju par ārvalstīs notikušām un maksas dzemdībām, kā arī to, ka sievietēm pēc 35 gadu vecuma tiek nodrošināta iespēja veikt divu embriju transfēru.

Šogad pakalpojuma nodrošināšanai no valsts budžeta plānoti gandrīz 2,9 miljoni eiro, kas sniegs iespēju veikt vairāk kā 1400 valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras. Pateicoties pēdējos gados piešķirtajam valsts finansējumam, šobrīd pakalpojumu var saņemt bez ilgas gaidīšanas rindā. Ja pāris vai sieviete ir pieteikušies apaugļošanas klīnikā, medicīniskās apaugļošanas procedūru var uzsākt aptuveni viena mēneša laikā.

Ņemot vērā pakalpojuma pieprasījumu, demogrāfisko politiku un citu valstu pieredzi medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma nodrošināšanā, 2022. gadā tika palielināts vecums, līdz kuram sievietes var saņemt pakalpojumu par valsts līdzekļiem, t.i., procedūru veic sievietēm līdz 40 gadiem (iepriekš – līdz 37 gadiem).

NVD pērn veiktajā aptaujā* par medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma saņēmēju pieredzi, pakalpojuma kvalitāte novērtēta ar vidēji 8 ballēm no 10. Pirmo reizi valsts apmaksātu apaugļošanas procedūru veica 60 % aptaujāto sieviešu, savukārt otro reizi – 36 %. Vienlaikus 33 % sieviešu norādīja, ka medicīnisko apaugļošanu iepriekš veikušas arī par maksu.

Sniedzot informāciju par pakalpojuma uzsākšanu, 88 % aptaujāto sieviešu atzina, ka pieteicās medicīniskās apaugļošanas veikšanai uzreiz pēc NVD uzaicinājuma saņemšanas. Šāds uzaicinājums tiek nosūtīts, tiklīdz pienāk sievietes kārta gaidīšanas rindā. Tas nozīmē, ka apaugļošanas process tika uzsākts uzreiz, bez nogaidīšanas.

No valsts līdzekļiem tiek apmaksātas ārstu-speciālistu konsultācijas un nepieciešamie izmeklējumi neauglības diagnozes noteikšanai, pēc kuras tiek uzsākts ceļš uz valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas procedūru. Šo pakalpojumu Latvijā sniedz vairākas ārstniecības iestādes: klīnika “EGV”; klīnika “Northway”; klīnika “My Clinic Riga”; klīnika “iVF Riga”; klīnika “AVA Clinic”; reproduktīvās medicīnas centrs “Embrions”.

Kopumā kopš 2012. gada, kad Latvijā tika ieviesta valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas programma, līdz 2024. gada martam ir veiktas vairāk nekā astoņi tūkstoši apaugļošanas procedūras. Atbilstoši ārstniecības iestāžu sniegtajai informācijai, pozitīvs procedūras rezultāts ir novērojams aptuveni pusē gadījumu.

Plašāku informāciju par valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas pakalpojumu iespējams uzzināt NVD tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Medicīniskā apaugļošana”.  


*
Nacionālā veselības dienesta 2023. gadā organizēta tiešsaistes aptauja sievietēm, kuras ir saņēmušas valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas pakalpojumu laika periodā no 2023. gada 1. janvāra līdz 1. oktobrim. Aptauja tika nosūtīta 978  sievietēm, no kurām atbildi sniedza katra trešā pakalpojuma saņēmēja.

 

Informāciju sagatavoja:

Evija Štālberga

Nacionālā veselības dienesta

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Tālr.: 67045007, 28383970

Nacionālais veselības dienests (turpmāk – Dienests) informē, ka sievietēm ar sociālās atstumtības risku ir pieejama valsts apmaksāta kontracepcija. Pakalpojums ir ieviests no 2024. gada 1. janvāra un to varēs saņemt:

Sievietes līdz 19 gadu vecumam, kas ir dzemdējušas.

Sievietes, kuras slimo ar psihiskās attīstības traucējumiem (diagnozes F70 -F79).

Sievietes, kuras slimo ar alkohola un narkotisko vielu atkarībām (diagnozes F10.2, F11.2., F12.2., F13.2. F14.2 F15.2., F16.2., F18.2., F19.2).

Sievietes, kas ir ieslodzītas vai atbrīvotas no ieslodzījuma vietas (diagnozes Z65.1 - Z65.2).

Tiek nodrošināta šāda valsts apmaksāta kontracepcija:

Hormonālā vai nehormonālā intrauterīnā sistēma (spirāle).

Kontraceptīvais augšdelma implants.

Ķirurģiskā sterilizācija.

Par piemērotāko kontracepcijas metodi lemj kompetentā ārstniecības persona, t.i. ginekologs, izvērtējot pacientes anamnēzi un piedāvā vecumam un dzīvesveidam atbilstošāko kontracepcijas veidu.

Ārstniecības iestādes, kurās nodrošina valsts apmaksātu kontracepciju: Kontracepcija | Nacionālais veselības dienests (vmnvd.gov.lv)

Iedzīvotājiem, kuri iesākuši jauno gadu ar ceļošanas plāniem, Nacionālais veselības dienests (NVD) atgādina par iespēju bez maksas pieteikt un saņemt Eiropas veselības apdrošināšanas karti jeb EVAK.

Lai pieteiktu un saņemtu EVAK, iespējams:

       vērsties klātienē kādā no NVD Klientu apkalpošanas centriem (Rīgā, Jelgavā, Kuldīgā, Smiltenē vai Daugavpilī);

       nosūtīt pieteikumu pa pastu;

iesniegt pieteikumu www.eveseliba.gov.lv sadaļā “Ģimenes ārsts un EVAK” – “Mans EVAK”.

Piesakot apdrošināšanas karti attālināti, to varēs saņemt pa pastu uz iesniegumā norādīto adresi. Plašāka informācija pieejama NVD tīmekļvietnē.

Apdrošināšanas kartes derīguma termiņš ir trīs gadi, tāpēc arī tie iedzīvotāji, kuriem jau ir EVAK, tiek aicināti pārliecināties par derīguma termiņu, kas ir norādīts uz apdrošināšanas kartes vai apskatāms E-veselības portālā sadaļā “Mans EVAK”. Ja derīguma termiņš ir beidzies, ieteicams laikus ieplānot EVAK atjaunošanu, jo, tuvojoties pavasarim – aktīvajam ceļojumu laikam, apdrošināšanas noformēšanai klātienē var būt nepieciešams ilgāks laiks.

          Sociālās integrācijas valsts aģentūra (SIVA) aicina ikvienu, kurš ikdienā aprūpē tuvinieku ar invaliditāti vai funkciju traucējumiem, pieteikties bezmaksas apmācībām, kurās varēspilnveidot savas prasmes un zināšanas, lai sniegtu kvalitatīvu atbalstu un aprūpi. Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc dalībnieki apmācībām tiek aicināti pieteikties savlaicīgi! 

Jaunās kompetenču attīstības programmas mērķis ir atbalstīt tuviniekus – cilvēkus, kuri ikdienā rūpējas par saviem ģimenes locekļiem, kaimiņiem, draugiem vai citiem tuviem cilvēkiem ar funkciju traucējumiem un kuriem trūkst atbalsta, zināšanu un prasmju aprūpē.

Programma piedāvā tematiskus moduļus, ļaujot ikvienam izvēlēties un apgūt sev aktuālus tematus. Kopā ir pieci tematiskie moduļi: “Medicīna un aprūpe”, “Saskarsme”, “Sadzīve, vide un ergonomika”, “Aprūpētāja pašaprūpe” un “Tiesības un pienākumi”. Apmācības veidotas tā, lai to saturs būtu aktuāls dažādu funkciju traucējumu aprūpei – dzirdes, redzes, kustību, garīga rakstura u. c.

Apmācības norisināsies četru līdz piecu dienu garumā SIVA telpās, Jūrmalā. Dalībniekam apmācību laikā tiks nodrošināta bezmaksas dzīvošana dienesta viesnīcā Jūrmalā (pēc nepieciešamības), kā arī ēdināšana.

Iepazīties ar apmācību grafiku un pieteikties apmācībām var SIVA mājaslapā. Apmācību grafiks ir sastādīts visam gadam, bet tuvākās apmācības plānotas moduļos “Aprūpētāja pašaprūpe” (19.02.-22.02.) un “Saskarsme” (18.03.-22.03).

 

Informācija par apmācībām:

Liena Pētersone, Projekta metodiķe

Telefona numurs: +371 22328958, +371 27064068

E-pasta adrese: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

 

Iedzīvotājus, kuri pēdējo trīs gadu laikā nav vērsušies pie sava ģimenes ārsta saistībā ar kādu saslimšanu vai sūdzību par veselību, aicina veikt valsts apmaksātu profilaktisko apskati. Lai līdz gada beigām prakses varētu organizēt savu darbu un individuāli uzrunāt šos pacientus ierasties uz apskati, ģimenes ārstu praksēm novirzīti 5,5 miljoni eiro, informē Nacionālais veselības dienests (NVD). Šos līdzekļus varēs izmantot atbilstoši konkrētas prakses vajadzībām. Piemēram, prakses nodarbināto papildu darba laika apmaksai, papildu darbinieku piesaistei, nepieciešamo informācijas tehnoloģiju vai rīku iegādei u.c. 

 

Piešķirtais finansējums ļauj stiprināt ģimenes ārstu prakšu kapacitāti un individuāli uzrunāt pacientus, kuri laika periodā no 2020. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 1. janvārim ne reizi nav apmeklējuši savu ģimenes ārstu. NVD skaidro, ka šiem iedzīvotājiem nav nepieciešamības sagaidīt zvanu ar uzaicinājumu – viņi arī paši var proaktīvi sazināties ar ārsta praksi, lai pierakstītos uz apskati. 

Plāšāk lasiet šeit:

https://www.vmnvd.gov.lv/lv/jaunums/iedzivotajus-kuri-neapmekle-gimenes-arstu-aicina-veikt-bezmaksas-profilaktisko-apskati

 

  Lai uzlabotu valsts apmaksātas zobārstniecības palīdzības pieejamību, turpmāk bērniem līdz 18 gadu vecumam (neieskaitot) sestdienās ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi akūtos gadījumos, kad medicīniskā palīdzība ir nepieciešama pēkšņi vai steidzami. Šādu palīdzību var saņemt Rīgā, Ogrē, Valmierā, Liepājā un Daugavpilī, informē Nacionālais veselības dienests (NVD).

Akūtās zobārstniecības pakalpojumi tiek sniegti tikai gadījumos, ja bērnam ir: akūtas, nepārejošas zobu sāpes; vaiga vai/un smaganu tūska; zoba trauma.  Katra gadījuma atbilstību akūtam stāvoklim izvērtē zobārsts. NVD informē, ka pakalpojuma sniegšanu ārstniecības iestādes nodrošina “dzīvās rindas” kārtībā, vienlaikus pirms došanās uz ārstniecības iestādi ieteicams ar to sazināties, lai pārrunātu sūdzības un ieteicamo rīcību (ja ārstniecības iestādē ir pieejams tālrunis saziņai sestdienās).

Lasīt plāšāk šeit:

https://www.vmnvd.gov.lv/lv/jaunums/berniem-sestdienas-ir-pieejama-valsts-apmaksata-akuta-zobarstnieciba

 

©2024 Priekules Slimnīca

Meklēt